Protože jsem si pořídil malý foťák Sony ZV-E10, potřeboval jsem k němu samozřejmě i nějaký objektiv. Mohl jsem vzít setový 16-55, ale po vyzkoušení mě moc nevyhovoval. Vůbec se mě nelíbilo jeho elektrické zoomování. Na natáčení videa je to možná dobré, protože můžete přibližovat a oddalovat krásně plynule, ale na focení mě to vůbec nesedělo. Sice se dá nastavit rychlost a plynulost chodu motoru, dá se tím "kroutit" i ručně, ale bylo to celé nějaké divné a tak jsem tento seťák nechtěl.
Proč takový objektiv
Váhal mezi pevným sklem 16mm f2.8 a 20mm f2.8. Proč zrovna tyto dva? Kvůli jejich velikosti. Oba objektivy jsou miniaturní, váží asi jako rohlík a jsou lehce přes 2 cm dlouhé, takže spíš vypadají jako krytka než jako objektiv :-) V kombinaci s ZV-E10 jsem vytvořil téměř kapesní foťák a o to přesně mě šlo.
16mm f2.8 nebo 20mm f2.8
Nad touto otázkou jsem dlouho přemýšlel, ale po přečtení testů a recenzí jsem se rozhodl pro 20mm, protože měl vždy o dost lepší hodnocení a na rozdíl od 16mm. Takže nakonec jsem vzal 20mm.
Jak tento "prcek" fotí
Já osobně jsem s ním velice spokojený. Objektiv je malý, lehký, nenápadný a opravdu fotí moc dobře. Kresba je ostrá a nenašel jsem na fotkách žádné chyby. Clona 2.8 stačí
Původně jsem si myslel, že ho budu mít jen na občasné focení k druhému foťáku Sony ZV-E10, ale dost často ho používám i na svém hlavním stroji Sony a6600 a beru si ho na focení o hodně častěji než jsem si původně myslel. Ten objektiv je prostě dobrý a moc šikovný.​​​​​​​ Takže já jsem spokojen.
Další vychytávka - z 20mm se dá lehce 16 mm objektiv
K objektivu Sony 20mm lze dokoupit ještě Sony ultra-široký konvertor VCL-ECU2, který jen nacvaknete na objektiv a najednou z 20mm máte 16mm :-) Díky této vychytávce máte vlastně dva pevné objektivy v jednom.
Tuto šikovnou věcičku jsem si nakonec taky koupil a funguje to skvěle.
Ukázkové fotky
Back to Top