V lednu 2024 jsem si pořídil nejlevnější bezzrcadlovku od Sony s výměnnými objektivy Sony ZV-E10. Ve všech propagačních materiálech tento foťák nazývají jako vlogovací kamera, ale podle mě je to normální foťák, na který můžu nasadit jakýkoliv objektiv s bajonetem Sony. Úplně bych ho tedy neřadil jen do kategorie kamer.
Tento malý foťák vychází z modelu Sony a6400, se kterým má stejný čip. Oproti a6400 je o něco menší, má menší grip na držení a menší baterku. Nemá tolik ovládacích tlačítek a koleček, není jinak utěsněn proti vodě a prachu a nemá hledáček. Je to jako kdybyste vzali a6400 a celou ji zjednodušili a zmenšili.
Jak Sony ZV-E10 fotí
Samotný foťák (resp. tělo) fotí poměrně dobře a je celkem rychlé. Pak záleží jaký použijete objektiv. Já mám na něm nasazený Sony 20mm f/2.8, protože je opravdu maličký - má délku jen asi 2 cm :-) V této kombinaci jsem vytvořil přesně to co jsem chtěl = kapesní foťák, který fotí nesrovnatelně líp než mobil.
Další objektivy, které na něm požívám jsou Sony 35mm f/1.8 a skvělý objektiv (můj oblíbený) Sony 85mm f/1.8. Nějaké fotky udělané s pevným objektivem 85mm na ZV-E10 jsem dával i na různá fóra a několik lidí se dokonce divilo, jak dobré fotky tento maličký foťák s poměrně levným objektivem zvládne.
Nejlevnější bezzrcadlovka
Asi bych se úplně nebál nazvat Sony ZV-E10 nejlevnější bezzrcadlovkou. Samotné tělo bez objektivu se dá koupit od nějakých 13-14 tisíc (rok 2024), v sadě se základním objektivem 16-55mm jen cca o 1-2 tisíce dráž.
Za cenu okolo 15 tisíc jste tedy schopni koupit zajímavý foťák s použitelným objektivem.
Já bych však doporučil pořídit si pevný světelný objektiv Sony 50mm f/1.8 nebo Sony 35mm f/1.8. Oba objektivy budou s ZV-E10 perfektně fungovat, oba mají automatické ostření a optickou stabilizaci. Zajímavé sklo je i Tamron 17-70mm se světelností 2.8 v celém rozsahu - ten už je však poměrně velký, těžký a dražší.
Já mám všechny objektivy originál Sony, protože jsem využil Black Friday a Sony dny.
Konkurence
Ve stejné kategorii jako Sony ZV-E10 jsou ještě tyto přístroje:
Canon EOS R100, Canon EOS R50, Nikon Z30, Panasonic Lumix DMC-G7, Panasonic Lumix DMC-G80
Já jsem si vybral Sony, protože Nikon Z30 se mi zdál podle parametrů horší, na Canon jdou dát pouze originální objektivy a v Panasonicích se vůbec nevyznám.
Co se mi na Sony ZV-E10 líbí
Nejvíc se mě líbí jeho rozměry. To je vlastně důvod, proč jsem si ho koupil - chtěl jsem nějaký malý foťák tzv. do kapsy. Další důvod byl poměr ceny a kvality. Za ty peníze prostě lepší foťák moc nekoupíte.
Co se mi na Sony ZV-E10 nelíbí
Ovládání v Sony až zbytečně zjednodušili - chybí kolečko na změnu režimů. Když budete fotit na automat, tak je to celkem jedno, ale v okamžiku, kdy chcete fotit na prioritu času nebo clony, pak tuto změnu musíte udělat přes menu. To je zbytečně složité, kdyby tam nechali jedno kolečko nebo alespoň nějaké tlačítko, určitě by to cenu a velikost přístroje už nezměnilo a pracovalo by se s ním trochu lépe. Na druhou stranu, jak často potřebujete přepínat mezi clonou a časem? Když fotím sport nebo něco rychlého, fotím vše na prioritu času. Když fotím portréty, tak zase jedu na clonu a na čas přepínat nemusím.
Někdo mu ještě vytýká, že nemá hledáček a musíte fotit jen přes displej, ale to mě celkem nevadí.
Doporučil bych Sony ZV-E10?
Ano, doporučil a koupil bych si ho klidně znovu. Na to kolik tento přístroj stojí a jak je doslova kapesní, tak z něj "lezou" opravdu pěkné a kvalitní fotky. Mě tento přístroj splnil vše co jsem po něm chtěl a proč jsem si ho koupil.
Já jsem s ním tedy spokojen.
Back to Top