Každý, kdo fotí auta nejdříve přemýšlí, jak a kde nejlépe auto vyfotit. Možností, jak najít skvělé místo je několik. Já v kombinuju několik variant, jak místo na focení auta najít.
Hledání předem na internetu
Asi každého nejdřív napadne hledat na internetu. Když zadáte do vyhledávání “místa pro focení aut” najdete pár článků, map a odkazů, z kterých se dá čerpat. Třeba se můžete podívat, kde kdo nějaká auta fotil a zkusit se na vybrané místo vydat. Dost často u fotek jejich autor veřejně neprozradí, kde je pořídil, takže musíte zkusit další možnosti.
Hledání na mapách
Mě se nejvíc osvědčilo hledání na mapách (kombinace Mapy.cz a Google Maps). Předem si vyberu oblast, kde budu fotit (např. poblíž klienta) a prohlédnu si na mapách zajímavá místa.
Když fotím auto, které se hodí do přírody, dívám se, kde jsou lesy nebo pole. Když chci auto umístit do města, zkouším si přes street view prohlížet nějaké ulice, kde jsou moderní domy a hlavně hledám místa, kde by se vůbec zaparkovat - což není vždy úplně snadné. Nejlepší je fotit brzo ráno nebo o víkendu, když jsou ulice a parkoviště prázdnější.
TIP: Na webu Mapotic existuje mapa míst na focení aut - https://www.mapotic.com/mista-pro-foceni-aut-v-crsk
Inspirace na sociálních sítích
Občas se snažím procházet weby nebo sociální sítě fotografů, kteří fotí auta a jsou z mého okolí. Takže prostě hledám, procházím a když najdu někoho, kdo má pěkné fotky auta (a je z Brna nebo fotí v Brně), začnu ho sledovat. Dřív nebo později nějaká místa poznám a zajedu se tam taky podívat :-)
TIP: Na Facebooku je skupina Focení aut (fotolokace, tipy, vaše fotky) - https://www.facebook.com/groups/foceniaut/
Známá místa v okolí
Úplně nejlepší a nejefektivnější je zkusit udělat pár fotek na místech ve svém okolí, které znáte. Víte, kdy se tam pohybuje nejméně lidí, kdy tam svítí slunce apod. Toto se mě vyplatilo nejvíc. Najít si několik míst, zkusit tam fotit vícekrát a vychytat si nejlepší podmínky. Já svá místa občas “recykluju” a i když na stejném místě fotím pro jiného klienta, vždy to vypadá jinak. Stačí přijet v jiném počasí, při jiném slunci, v jiném ročním období nebo zvolit jinou kompozici a fotky vypadají úplně jinak.
Předem domluvené místo
Není špatném si najít i nějaké místo, které není volně přístupné a domluvit se s jeho majitelem nebo správcem, zda byste u nich mohli něco vyfotit. Já jsem to párkrát zkoušel a povedlo se. Focení bylo dobré a fotky jsou super. Zkusil jsem postupně oslovit několik firem, které vlastní nějaké zajímavé areály (např. lom, pískovna, business park, ...).
Náhodné ježdění
Občas nějaké místo najdu náhodně a líbí se mně, pak si ho uložím do mapy a občas se na něj cíleně vracím. Hledání náhodných míst ale stojí hodně času. Pokud máte auto půjčené na 2 hodiny nebo jedete s klientem, určitě nejezděte někde náhodně, protože budete hledat, spěchat a focení bude zbytečně ve stresu.
Když vám klient půjčí auto na 2 dny, můžete si první den vše nafotit a druhý den už jen tak náhodně jezdit a třeba najdete super místo, kde uděláte nakonec ty nejlepší fotky.
Nejdůležitější věc - obhlídka místa a naplánování předem
Ať už najdete svoje "fotomísto" jakkoliv, vždy je dobré se tam zajet předem podívat. Možná to tam vypadá jinak, než jste mysleli nebo se tam nedá zaparkovat nebo je tam nějaký jiný problém. Nejhorší je, když přijdete s na místo, kde pak nemůžete nic vyfotit a zbytečně vás to pak rozhodí.
Vždy se tam běžte podívat předem, vyzkoušejte něco vyfotit, ať nejste překvapeni, že to najednou nejde tak, jak jste si mysleli. Mě už se to párkrát stalo, že jsem si něco našel na internetu, ale ve skutečnosti to použít nešlo.
Dobré je udělat si předem plán - např. dnes budu fotit pro Subaru, takže chci udělat fotky v přírodě a v lese. Plánuji tedy zhruba, kam pojedu, jak to bude daleko a kolik času mě to zabere. Když mám hotovo dřív, můžu pak ještě něco vymyslet navíc. Nejhorší se, že nemáte plán a jezdíte zmateně sem a tam :-)
Ať se vám daří fotit a najít ty nejlepší místa.
Někdy to není ani o místě, ale o autě, kompozici a následné úpravě fotek.
Další články