Dostal jsem možnost půjčit si a vyfotit Subaru Crosstrek - aktuální novinku pro rok 2024 od tohoto Japonského výrobce. Auto mě půjčili v Mija Autocentru Brno. Protože jsem se za poslední rok projel ve všech aktuálních modelech Subaru, už mě vlastně kvalita zpracování a dokonalé jízdní vlastnosti vůbec nepřekvapí. Stejně jako ostatní modely i Subaru Crosstrek naprosto parádně zvládá jízdu na silnici i mimo ni.
Na rozbité polní cestě máte pocit, jako kdybyste jeli po hladkém asfaltu, na okresce plné zatáček auto parádně sedí a vůbec se nenaklání.
Je to Subaru XV nebo není?
Subaru Crostrek vlastně je nová generace Subaru XV, jen s jiným názvem. Údajně chtělo Subaru sjednotit názvy, tak aby byly stejné všude ve světe. Jinak jsou auta velice podobná rozměrem i vzhledem.
Oproti XV je tento nový model o kousek větší, má trošku jiné tvary a více plastů. Hlavní rozdíl je v přední části, kdy Crosstrek má větší masku a užší světla. Zadní světla jsou taky trošku jiná.
Největší rozdíl je však v interiéru - původní XV má dva displeje (podobně jako Subaru Forester). Nový Crosstrek má už velký 11,6" displej otočený na výšku. Na první pohled vypadá uvnitř stejně jako Subaru Outback..
Je Crosstrek opravdu Baby Outback?
Automobilka Subaru označuje Crosstrek jako "Baby Outback". Zkusím ho s Outbackem srovnat.
Interiér
Tyto dvě auta jsou nejpodobnější hlavně v interiéru. Při rychlém pohledu bych se nebál říct, že jsou uvnitř úplně stejné, ale nejsou :-) Mají stejný volant, stejný displej a velice podobný design palubní desky, ale jsou mezi nimi drobné rozdíly. Subaru Outback je nejvyšší model, který Subaru nabízí. V interiéru má Outback palubní desku, středovou část i dveře pokrytou kůží (resp. umělou kůží), takže působí luxusnějším dojmem. Co jsem vůbec nepochopil je vyhřívání sedadel -  proč má Outback tlačítka na displeji a Crosstrek je má vedle řadící páky a na displeji jsou místo nich prázdná místa? Navíc ty tlačítka (kolíbkové vypínače) vypadají jako z roku 90 :-)
Exteriér
Crosstrek i Outback mají podobné zadní světla a podobné oplastování okolo kol.
Jízdní vlastnosti
Tady už podobnost je - obě auta jedou stejně dobře na silnici, v zatáčkách i v terénu. To je možná ten hlavní důvod proč se Crosstreku říká Baby Outback. Prostě jezdí stejně dobře :-)
Motor
Subaru Outback má benzínový motor 2,5 bez turba a dalších složitostí. Naopak Crosstrek má hybridní e-Boxer. Pocitově se mě zdálo, že Crosstrek jede trošku líp v nižších otáčkách a jízda je taková vyrovnanější. Každopádně Outback jede o lépe a pro mě má nesrovnatelně lepší zvuk. Tabulkově mají obě auta podobné zrychlení z 0-100 km/hod, ale Outback mě připadá trošku živější (taky má větší motor a více koní).
Můj celkový dojem z auta
Můj celkový dojem z auta je velice dobrý. Je to prostě Subaru a to znamená, že jde o kvalitní pohodlné auto, které se vás dobře sveze na silnici i mimo ni. Za rozumnou cenu získáte odolné auto se špičkovou výbavou už v základu. Ve městě se s ním nemusíte bát parkovat u obrubníků, protože má světlou výšku přes 20 cm (pro srovnání je to zhruba o 3 cm víc než Škoda Karoq a o 6 cm víc než Škoda Fabia).
Motor e-Boxer není sice žádný závodní motor, ale auto s ním jede úplně v pohodě a na běžnou jízdu stačí. Jízda je plynulá, převodovka CVT řadí hladce a při jízdě ani nepoznáte jak moc jedete na benzín a jak moc na elektriku. Kdybych si chtěl pořídit auto této kategorie, tak bych si ho klidně koupil :-)
Subaru Crosstrek si můžete prohlédnout a přijít vyzkoušet v Mija Autocentru Subaru v Brně.
Pár technických informací
Rozměry: délka 450 cm, výška 160 cm, šířka 180 cm, světlá výška 20 cm
Motor: 2.0 eBoxer (hybrid), 136 koní, 182 NM
Základní výbava: Stálý pohon všech kol, natáčecí LED světlomety, automatická převodovka, bez klíčové odemykání, automatická klimatizace, hlasové ovládání, 11,6" displej, bezdrátový Apple CarPlay a Android Auto, Bluetooth, USB C, adaptivní tempomat, jízdní režim X-Mode, asistent sjíždění svahu, zadní kamera
Základní cena: 880 000 Kč
Základní cena sice vypadá vyšší, ale když se podívám na výbavu a porovnám ji s konkurencí, tak je Subaru Crosstrek za docela dobrou cenu.
Back to Top