Objektivů, které se hodí na auta a které fotografové používají, je celá řada. Záleží na místě, kde budete fotit. - jestli půjde o aranžované fotky, kdy si auto můžete postavit, tak jak budete potřebovat nebo budete fotit na nějaké akci, kde nebude možné s autem hnout nebo naopak půjdete fotit auta na okruh.
Někdo rád fotí auta na okruhu nebo při závodech a pak potřebuje velké přiblížení. Někdo má rád širokoúhlé fotky, kde kromě auta vyfotí i velkou část okolí. Někdy zase není na focení z dálky dost místa a s delším objektivem se tam tzv. nevejdete. Proto je lepší mít vždy objektivů víc a vybrat si podle toho, kam a co jdete fotit.
Zkusím dát dohromady ty nejpoužívanější a nejlepší (resp. nejvhodnější) objektivy na focení aut.
Širokoúhlý objektiv - 10-20 mm, clona 2.8 nebo 4
Na focení aut není za mě úplně vhodný, protože hodně zkresluje a auta pak vypadají trošku “nafouknutá”. Širokáč je spíš vhodný na focení interiéru vozu, protože tam zkreslení nevadí a je vidět celý vnitřek auta. Dá se taky využít, když máte kolem auta málo místa - např. auto v závodním boxu na okruhu (viz. obrázek).
Na široké záběry se používají objektivy v rozsahu 10-20 mm. Já používám pevný objektiv 16 mm s clonou 2,8 na focení interiéru vozů. Ale při této cloně se může stát, že máte zaostřeno na volant, ale displej či tachometr už není úplně ostrý. Když chcete mít ostrý celý vnitřek nastavte si clonu třeba na hodnotu 4.
Pevný objektiv - 50 mm nebo 85 mm, clona 1.8
Za mě (ale i podle spousty dalších fotografů) je nejlepší na auta použít pevný světelný objektiv o délce 50 nebo 85 mm. Na tuto ohniskovou vzdálenost vypadají auta nejpřirozeněji. Když nastavíte clonu na hodnotu 1.8, získáte i krásně rozmazané pozadí (a to je to co se lidem líbí).
Každý výrobce foťáku má v nabídce objektiv 50 mm f/1.8. Kromě toho, že je skvělý, je často i dost levný, ale přitom nabízí dobré parametry a na auta je ideální. Ty nejlevnější modely se dají koupit už okolo 5 tisíc.
Ještě lepší objektiv je 85 mm f/1.8, který má opět každý výrobce. Jeho ceny začínají už na 10-15 tisících. Oproti ohnisku 50mm je zde malá nevýhoda, že občas musíte od auta odejít poměrně daleko a někdy se stane, že už není místo a auto se vám do záběru nevejde :-) Proto, je lepší mít k 85 mm ještě nějaký kratší objektiv, jako je třeba 35 mm nebo zmíněných 50 mm.
Co je tedy nejlepší? Pořídit buď univerzálnější 50 mm nebo koupit 85 mm, ze kterého budou fotky o něco lepší, ale k němu ještě druhý objektiv okolo 35 mm pro případ, že budete mít méně místa na odstup od auta.
Zoomový objektiv - 20-70 mm, clona 2.8
Spousta fotografů aut používá zoomový objektiv někde v rozsahu 20-70 mm. Toto sklo má opět každý výrobce, někdo má 24-70 mm, někdo 28-70 mm nebo 28-75, ale to už je vlastně skoro jedno. Důležitá je světelnost (clona) 2.8. Jedná se už o dražší objektivy. Já jsem jim úplně nepřišel na chuť a připadá mně lepší mít raději dva pevné s lepší světelností než jeden univerzálnější. Ale zase je musím přehazovat nebo mít dva foťáky.
Za takový objektiv si už celkem připlatíte, ceny jsou někde od 20 do 60 tisíc.
Teleobjektiv - 70-200 mm nebo 70-300 mm
Poslední skupina jsou teleobjektivy, které mají velké přiblížení. Ty se hodí většinou na focení sportovních akcí, kde se k autu nemůžete dostat blízko. Já jsem použil svůj Sony 70-350 mm např. na focení srazu Subaru, kde auta jezdila po off-roadové dráze, takže bylo potřeba si je přiblížit. Na běžné focení auta, jsou tyto objektivy už poměrně dlouhé a tím pádem trošku nepraktické.
Já sám mám teleobjektiv 70-350 mm, ale na běžně focení aut pro klienty ho ani nenosím. Naopak na okruh nebo nějaké závody, akce či srazy ho beru vždy.
Cenově je zde obrovské rozpětí. Ty nejlevnější teleobjektivy s rozsahem 70-300 mm se dají koupit už od 10 tisíc. Naopak ty nejšpičkovější kousky 70-200 s clonou 2.8 vyjdou klidně i na 80 tisíc.
Další články